Mały Książę – recenzja

Podziel się wrażeniami po przeczytaniu „Małego Księcia”. Napisz recenzję lektury. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj ze wskazówek dostępnych na stronie polski.gim26.gda.pl

Twój wpis powinien mieć minimum 15 wersów.

kliknij na obrazek

mk6

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Mały Książę – recenzja

 1. ~Patrycja Ćwiklińska pisze:

  Mały Książę to tytułowy bohater książki Antoine de Saint-Exupery’ego, francuskiego pisarza i pilota. Na wstępie autor dedykuje tę książkę dorosłemu przyjacielowi z dopiskiem, gdy był małym chłopcem.
  Akcja rozpoczyna się na Saharze, gdzie pilot, a zarazem narrator, przymusowo ląduje z powodu awarii samolotu. Tu spotyka Małego Księcia, tajemniczego chłopca z umysłem filozofa. Przez osiem dni podczas wspólnych rozmów stopniowo poznajemy dziwnego przybysza z odległej planety B-612. Książę zostawił na niej kwiat-różę, która symbolizuje dziewczynę, w poszukiwaniu prawdziwych wartości. Przy okazji odkrywa i uczy się nazywać uczucia. Dowiadujemy się, że zanim przybył na Ziemię zwiedził już kilka planet, gdzie spotykał ludzi uważających się za poważnych, a w rzeczywistości były to postacie śmieszne, pozbawione rozumu i wyobraźni. I tak Król, Próżny, Pijak, Latarnik, Bankier i Geograf przypominają nam ludzi, którzy uważają się za znaczących w tym świecie, gdzie pieniądze i władza wydają się być najważniejsze. Autor pokazuje ich głupotę, próżność, nałogi, patrzenia na wszystko przez pryzmat materialnych korzyści. Te spotkania i rozumowania spotykanych osób nie podobały się Małemu Księciu. Dopiero spotkanie z lisem i kwiatami pozwalają mu zrozumieć co naprawdę liczy się w życiu. Dorośli cenią innych za ubiór, władzę, dobra materialne, a nie dostrzegają tego co niewidoczne dla oczu jak przyjaźń czy miłość. Żyją w ciągłym pośpiechu i nie mają czasu na takie wartości jak rodzina, przyjaźń, bycie razem. Pilot po rozstaniu z chłopcem, który wrócił na swoją planetę, bardzo tęsknił za nim, bo znalazł w nim cechy, które również dla niego były ważne,a których tak mało dorosłych posiada.
  Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest napisana dla dorosłych i zarówno do dzieci. Gorąco polecam.

 2. ~Anna Sawicz pisze:

  ,,Mały Książę ” to powieść filozoficzna napisana przez Antoine’a de Saint-Exupery’ego – francuskiego pisarza i pilota. Już na początku widać, że jest to książka nietypowa, ponieważ autor dedykuje ją dorosłemu kiedy ten był jeszcze dzieckiem.
  Autor opowiada o chłopcu z planety B-612, którego spotkał na Saharze, kiedy zmuszony był wylądować, by naprawić uszkodzony samolot. Mały Książę wyrusza w podróż, w poszukiwaniu przyjaźni pozostawiając na swojej planecie Różę, która była zarozumiała. W drodze spotyka osoby, które sądzą, że tylko dobra materialne są w życiu ważne. Patrzą tylko na to co można policzyć. Nie obchodzą ich uczucia. Próżny, Król, Pijak, Geograf, Bankier i Latarnik zostają uznani przez chłopca za śmiesznych. Sam cenił inne rzeczy więc ich nie rozumiał. Wszystko zmienia się gdy spada na Ziemię, gdzie spotyka inne róże i Lisa, który uświadamia mu jak ważna jest dla niego ta jedna Róża – inna niż wszystkie. Chłopiec rozumie czym jest przyjaźń i jest gotowy wrócić do domu. W międzyczasie poznaje narratora. Ten chociaż był dorosły rozumiał go i przywiązał się do niego. Po jego odejściu bardzo tęsknił.
  Moim zdaniem książka motywuje do myślenia i stawia życie w innym świetle. Jest napisana w sposób jaki sprawia, że trzeba się zastanowić, żeby zrozumieć ukryty sens i wyciągnąć jakąś naukę. Mi się podobała choć czasem trudno był ją zrozumieć.

 3. ~Nikodem Stachulski pisze:

  ,,Mały Książę ” to powiastka filozoficzna napisana przez Antoine’a de Saint-Exupery’ego – francuskiego pisarza i pilota.
  Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków. Utwór opowiada o chłopcu z planety B-612 , którego pilot a jednocześnie narrator spotyka na Saharze ponieważ był zmuszony do lądowania z powodu uszkodzonego samolotu. Przez osiem kolejnych dni dowiadujemy się rożnych rzeczy o tajemniczym chłopcu.
  Mały Książę opuścił planetę ponieważ czuł się samotny i był ciekawy świata , zostawiając przy tym na niej Róże.
  Chłopiec podróżując spotkał takie osoby jak : Króla , Próżnego , Pijaka , Latarnika , Bankiera i Geografa których nie obchodzą
  uczucia i uważają że rzeczy materialne są najważniejsze.
  Jednak wszystko zmienia się jak chłopiec pojawia się na ziemi , tam spotyka inne róże oraz lisa. Lis uświadamia mu iż
  jest tylko ta jedyna Róża i że ona jest dla niego najważniejsza. Wtedy chłopiec jest już gotowy wrócić na planetę ,
  dzięki żmii ponieważ ona go uśmierciła. Po powrocie księcia na planetę pilot docenił w nim jego dobre cechy, co sprawiło że za nim zatęsknił.
  Moim zdaniem książka jest przeznaczona jak i dla dorosłych jak i dla dzieci. Polecam !

 4. ~Kamila Szwemin pisze:

  Autorem powieści „ Mały książę” jest Antoine De Saint- Exupery, francuski pilot, pisarz, poeta. Książka jest znana na całym świecie, została przetłumaczona na ponad dwieście języków. Ma charakter filozoficzny.
  Opowiada o niezwykłej znajomości pilota, któremu rozbił się na pustyni samolot z małym, jasnowłosym chłopcem. Podczas gdy mężczyzna próbuje uruchomić maszynę, Mały Książę opowiada mu swoją historię. Jest przybyszem z innej planety i już od jakiegoś czasu podróżuje po różnych asteroidach. Na jego rodzimej planecie pozostawił ukochaną Różę i wybrał się w podróż w poszukiwaniu nowych zajęć i doświadczeń. W każdym z odwiedzanych miejsc miał okazję kogoś poznać : Latarnika, Króla, Biznesmena, Człowieka Próżnego, Pijaka oraz Starego Pana- Geografa. Każda z tych postaci przedstawiała jakąś ludzką wadę, nikt z nich nie nadawał się na przyjaciela. Na końcu wylądował na Ziemi, tutaj spotkał lisa, który zechciał być przez niego oswojony. Niezwykły charakter Małego Księcia, jego dobre serce, odmieniło pilota,ta znajomość wywarła na niego duży wpływ.
  Książkę czytało się przyjemnie, była interesująca, krótka i napisana łatwym językiem. Najbardziej podobały mi się jego przygody na Ziemi, historia jego znajomości z lisem oraz miłość chłopca do Róży. Mały Książę jest bardzo sympatyczną postacią, gdyby istniał w świecie realnym chciałabym się z nim zaprzyjaźnić. Książka ma charakter ponadczasowy, ponieważ mówi o takich wartościach, jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność. Jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać.

 5. ~Łucja Mokwa pisze:

  Bajka „Mały Książę” autorstwa Antonie De Saint – Exupery powiada o przygodach złotowłosego chłopca który mieszkał na jednej z tysiąca, lub nawet miliona innych asteroid na których są różne osoby o różnych osobowościach. Mały Książę w tej powieści podróżował po kosmosie i spotykał postacie które są odzwierciedleniem problemów naszych oraz innych ludzi. Zaczął je odwiedzać w poszukiwaniu zajęcia i nauki, przedstawiał się im i krótko o sobie opowiadał. Mógł wtedy zobaczyć że jego problemy nie są tak wielkie jak innych. Gdy wylądował na ziemi spotkał lisa który został jego przyjacielem i z którym nie chciał się rozstawać. Autor napisał tą baśń prostymi słowami aby wszyscy ludzie czytający jego książkę mogli zrozumieć co jest najważniejsze, „nieważne ile mamy, tylko co mamy” np. możemy mieć wielu przyjaciół, ale tylko jeden z nich jest takim na którym wiemy że możemy polegać. Na końcu książki autor zwraca się do nas z prośbą o to że gdybyśmy spotkali małego księcia mamy do niego napisać. Adresowana jest ona do różnej kategorii wiekowej.
  Książka ta jako pierwsza tak bardzo mi się spodobała i po jej przeczytaniu zrozumiałam że każdy z nas ma jakiś problem, ale nie każdy umie go przedstawić i o nim opowiedzieć.

 6. ~Tomek Wadoń pisze:

  Antoine de Saint-Exupéry to autor „Małego Księcia”, książki, którą wydano w 1943 roku. Widać w niej nawiązania do pracy, którą wykonywał pisarz – był pilotem.
  Akcja powieści zaczyna się od rozbicia samolotu na Saharze. Samotny pilot spotyka tam tytułowego bohatera. Książę to małe dziecko, które pochodzi z planety B-612. Rozpoczyna się ich znajomość, pilot dowiaduje się, że Mały Książę opuścił swoją planetę w poszukiwaniu przyjaciela. Jego ukochana Róża, którą pielęgnował była niezadowolona i chłopiec zdecydował się na podróż po innych planetach. Na swojej drodze spotyka między innymi latarnika, pijaka czy króla. Wszyscy ci ludzie nie wzbudzają jego sympatii, bo według niego myślą tylko o rzeczach materialnych. Są według niego bezmyślni i dziwni. Na Ziemi, bohater spotyka lisa, który daje mu ważną lekcję dotyczącą przyjaźni.
  „Mały Książę” to książka fantastyczna, prawie jak baśń. Mówi jednak o ważnych w życiu rzeczach. Pomimo ciekawej i wartościowej tematyki, książka ta nudziła mnie. Była monotonna, ponieważ autor po kolei opisywał ludzi na planetach. Chociaż język jest prosty i zrozumiały, to nie czytało mi się jej łatwo. Uważam, że chłopiec nie rozumiał wielu spraw i myślał trochę jak dziecko. Ze wszystkich bohaterów, polubiłem tylko latarnika, bo nie poddał się. Tytułowy bohater zrezygnował z opieki nad kwiatem, bo nie było to łatwe, a latarnik mimo braku sensu, ciągle pracował. Był zdeterminowany.
  Osobiście, nie podobała mi się ta książka i raczej nie poleciłbym jej innym.

 7. ~Konrad Czarnecki pisze:

  Książka pt „Mały Książę”, Antoinego De Saint-Exupery, to basń której bohaterem jest mały chłopiec. Podróżuje on po różnych planetach, spotkani przez niego ludzie opowiadają mu o swoich przeżyciach, o tym co robią, jakie spotykają ich problemy
  i chwalą się swoimi osiągnięciami.
  W ich życiu, w gonitwie za błahymi sprawami, brakuje czasu dla przyjaciół, rodziny
  i najbliższych.
  Brak przyjaźni i miłosci, bez której tak naprawdę człowiek nie może żyć. Autor poprzez głównego bohatera małego chłopca, spragnionego przyjaźni i miłosci chce nam przekazać że w życiu,
  trzeba nie tylko dbać o własne interesy, ale i o innych bliskich,
  nam ludzi. Dostrzec potrzebujących, nieszczęsliwych, otoczyć ich opieką, przyjażnią
  i miłoscią.
  Autor moim zdaniem przekazuje czytelnikowi wiele wartych zapamiętania cytatów do wykorzystania w życiu np: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
  Uważam, że książka nie ma żadnyh słabych stron i polecam ją każdemu, bez względu na wiek.

 8. ~Malwina Harasim pisze:

  Autorem baśni filozoficznej pod tytułem „Mały Książę” jest Antoine de Saint-Exupéry. Książka opowiada o wiernej przyjaźni, której nie można zapomnieć, trosce o innych ludzi i miłości.
  Mały Książę wyrusza w podróż pozostawiając na swojej planecie Różę. Chłopiec odkrył kilka małych planet. Spotkał na nich ludzi których uznał za śmiesznych- Bankiera, Geografa, Próżniaka, Króla i Pijaka- myślących tylko o sobie, leniwych, próżnych, które rozkazują powietrzu, szczurom i piją aby zapomnieć, że piją. Na Ziemi znajduje ogród pełen róż, w którym traci nadzieję co do niepowtarzalności swojej Róży, i Lisa z którym się zaprzyjaźnia, a on uświadamia mu jak ważna była dla niego opuszczona Róża. Później spotyka głównego bohatera i autora książki, który po awaryjnym lądowaniu znajduje się na Saharze. Autor po jego odejściu bardzo za nim tęskni i stara się o nim nigdy nie zapomnieć.
  Chociaż czasem musiałam przeczytać zdanie dwa razy, aby móc je zrozumieć uważam książkę za ciekawą i pouczającą. Jej bohaterowie, których odkrywa Mały Książę, przedstawiają różne typy ludzi i ich podejście do życia. Rzadko spotka się osoby, które zachowywałaby się jak Mały Książę- miałaby taką wyobraźnię, byłyby chętne do pomocy i myślałyby tak jak on. To wielki skarb znać kogoś takiego.
  Książka bardzo mi się podobała.

 9. ~Adam Napierała pisze:

  Opowieść pod tytułem ,,Mały Książę” napisał Antoine De Saint- Exupery , który był francuskim pisarzem i pilotem. Oprócz ,,Małego Księcia” napisał również ,,Nocny lot” i ,,Ziemię , planetę ludzi”, do których inspirację czerpał ze swoich podniebnych przygód.
  Książka ,,Mały Książę” jest o małym chłopcu, który ma własną planetę, na której mieszkał. Pewnego razu ciekawy świata chłopiec postanawia pozostawić różę i wulkany, żeby podróżować i poznawać inne światy. W czasie swoich podróży spotyka wiele postaci, które reprezentują odmienne poglądy i spojrzenia na świat. W rezultacie ląduje na Ziemi. Tematyka książki jest bardzo ciekawa i interesująca. Język jest zrozumiały i barwny. Bohaterowie budzą sympatię i czytelnik w jakiś sposób utożsamia się z ich przeżyciami , myślami i emocjami. Tempo akcji jest wciągające, żywe i zaskakujące.
  Myślę, że mógłbym polecić przeczytanie ,,Małego Księcia” każdemu, kto zainteresowany jest światem, poznawaniem ludzkich charakterów, postawami dorosłych i dzieci, sposobem postępowania, odczuwania i odbierania świata.

 10. ~Julia Kalbarczyk pisze:

  Książka pod tytułem „Mały Książę” jest dziełem Antoniego de Saint-Saint-Exupery’ego, pisarza i francuskiego pilota. Autor na początku książki wspomina o tym że książka jest dedykowana najlepszemu przyjacielowi pisarza. Książka ma charakter filozoficzny. Głównymi bohaterami książki są Mały Książę i starszy mężczyzna.Chłopiec pochodzi z malutkiej planety B-612.Mężczyzna był pilotem który awaryjnie musiał lądować na pustyni.Bohaterowie się zaprzyjaźnili. Akcja powieści rozpoczyna się na Saharze.Mały książę opowiedział pilotowi cala historie jak znalazł się na ziemi jak spotkał lisa,żmije i o swojej wędrówce po planetach i oczywiście o swojej planecie.Chłopiec wędrował po siedmiu planetach a w tym po ziemi.Od tamtego momentu już pilot nie był samotny na rok. Po roku Mały książę musiał wróci do siebie na swoja planetę. Pilot bardzo tęsknił za chłopcem. Moim zdaniem książka była ciekawa a za jednym radem nudna.Przyznam trudno było mi ja zrozumieć i musiałam czytać zdania ,kartki po kilka razy i tak mi się podobała.Autor pokazuje nam jak łatwo jeden człowiek staje się dla drugiego człowieka ważnym .Książka ta ma bardzo ładny przekaz o przyjaźni. Więc zdecydowanie polecam tą książkę i dla dorosłych jak i dla nastolatków i małych dzieci.

 11. ~Jakub Zakrzewski pisze:

  Autor książki pod tytułem ,,Mały Książę’’ to francuski pisarz o nazwisku Antoine de Saint-Exupery.
  Jest to najbardziej znane dzieło tego autora o zabarwieniu filozoficznym ,które twórca zadedykował zarówno dzieciom ,jak i dorosłym .Książka ta powstała podczas pobytu autora w szpitalu w Los Angeles w 1941 roku .Wówczas czytywał on baśnie Andersena ,które były dla niego natchnieniem do napisania książki.
  Utwór ten opowiada o losach dwóch bohaterów :Małego księcia i pilota, który jednocześnie jest narratorem książki .W osobie pilota dopatrujemy się również postaci autora książki ,który opisuje w niej osobiste rozterki i przemyślenia na tematy ,które zawsze były istotne .Jest to książka o sensie prawdziwej przyjaźni i miłości do drugiego człowieka i ukazuje nam oczami dziecka jak odbiera ono świat dorosłych .Świat którego nie jest w stanie zrozumieć i do którego nie chciałby należeć. Autor stawia w niej pytania o hierarchię wartości i o sens więzi miedzy ludźmi.
  Książka napisana jest przystępnym językiem ,jest łatwa w odbiorze i czyta się jednym tchem. Tematyka książki ,chociaż filozoficzna ,to momentami zabawna i potrafi wciągnąć czytelnika. Czytając tę książkę w wielu momentach, utożsamiałem się z emocjami bohaterów.
  Jest to książka którą powinien przeczytać każdy z nas , po to, żeby nie zapomnieć w dorosłym życiu że kiedyś też wszyscy byliśmy dziećmi. Na pewno jest to książka godna uwagi i polecenia ponieważ w dorosłym życiu możemy kierować się wartościami ,które autor opisuje w książce jako ważne.
  Gorąco polecam.

 12. ~Mateusz Michalski pisze:

  Książka pt. Mały Książe Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, opowiada o bohaterze, który przy awaryjnym lądowaniu na Saharze spotyka na swojej drodze Małego Księcia.
  Jest to małe dziecko, które podróżuje po planetach – głównie małych.
  Na początku odwiedza 5 małych planet, na których spotyka: Króla, Próżniaka, Pijaka, Geografa i Bankiera.
  Potem spotyka na swej drodze Latarnika. Chłopiec uważa ich za śmieszne postacie.
  Przed wylotem ze swej planety zostawia różę, którą uważa za tą jedyną, niepowtarzalną.
  Wkrótce spotyka lisa, który chce być oswojonym przez księcia.
  Ważne jest jednak to co wynika z przygód Małego Księcia.
  Moim zdaniem chodzi o to, że człowiek patrzy na innego człowieka poprzez rzeczy zewnętrzne takie jak: ubiór, praca, pieniądze, lecz nie zawsze widzi jego „serce” i wrażliwość.
  Trzeba patrzeć na każdego przez „różowe okulary” – czyli optymistycznie.
  Nawet jeżeli zauważamy wady, tak jak u ludzi na tych małych planetach, trzeba przyjmować je ze spokojem, nie przejmować się nimi.
  Po tej lekturze zmieniłem swoje nastawienie do ludzi, za którymi nie za bardzo przepadam.
  Książka pomaga zmieniać „patrzenie na ludzi”, zarówno u dzieci, jak u dorosłych.

 13. ~Zuzia Korendo pisze:

  Książka pt. „Mały Książę” jest bardzo ciekawa. Autorem tej książki jest Antoine De Saint-Exupery. Był on pilotem, pisarzem i poetą.
  Cała akcja rozpoczyna się na pustyni gdzie autor książki się rozbił. Kiedy pisarz naprawiał samolot, z powodu uszkodzenia, przyszedł do niego chłopiec. Był to chłopiec o blond włosach i nazywał się Mały Książę. Chłopiec opowiada pilotowi o tym jak pielęgnuje swoją niewielką planetę i zwiedza inne gdzie poznaje różne osoby o różnych charakterach i spostrzeżeniach na świat. Najbardziej zaciekawił mnie moment w którym pielęgnował roślinę. Był to niewielki krzaczek róży. Chłopiec bardzo o nią dbał i robił wszystko co ona pragnęła. Można powiedzieć że Mały Książę oswoił nieznaną roślinę.
  Po zwiedzeniu planet trafił na Ziemię. Poznał tam właśnie twórcę tej książki. Zadawał mu mnóstwo pytań, a chłopiec nigdy nie rezygnował ze swoich pytań. Po kilku dniach się zaprzyjaźnili. Niestety mały chłopiec musiał odejść. Pisarz widział jak odchodzi i się z nim pożegnał.
  Książka opowiada o przyjaźni Księcia, naszego autora i róży. Myślę że, książka wiele mnie nauczyła i teraz inaczej patrzę na świat niż dotąd. Naprawdę warto przeczytać tą książkę i zastanowić się jak inni ludzie i my powinniśmy patrzeć na świat.

 14. ~Oskar Paul pisze:

  Powieść którą ostatnio przeczytałem nosi tytuł ,,Mały Książę” i została napisana przez Antonie de Saint-Exupéry pisarza,poetę,jest też przez niego ilustrowana. Przełożył ją Jan Szwykowski. Jest to dzieło które stało się ulubioną lekturą dzieci,młodzieży i dorosłych.
  Głównym bohaterem jest Mały Książę z planety B-612,który w drodze na ziemię poznaje następujące postaci : Króla,Pijaka,Latarnika,Próżniaka,Bankiera i Geografa. Po kolei na każdej napotkanej planecie główny bohater prowadzi dyskusje z jej mieszkańcami. Rozmowy wydają się krótkie i lekkie ale pod ich koniec zadajemy sobie pytanie,co w życiu jest ważne? Przyjaźń,miłość czy posiadanie różnych wartościowych przedmiotów?
  Książka skłania nas do refleksji. Szybko i przyjemnie się ją czyta. Od bohaterów możemy uczyć się szczerości,otwartości,dobroci i tolerancji. Szczerze zachęcam do przeczytania lektury.

 15. ~Zuzia Wierzbicka pisze:

  Książka pt. „Mały Książe” została napisana przez francuskiego pisarza,Antoine de Saint-Exupery. Jest to książka o głębokim przekazie. Każda z postaci ymbolizuje inną postawę oraz pogląd na świat. Baśń skupia się na postaci małego chlopca,który podróżuje między róznymi planetami poszukując prawdziwej przyjaźni. Podczas podrózy spotyka wile osób,które tłumacza mu co tak na prawdę znaczy przyjaźń,lecz żadna z nich nie jest tego idealnym przykładem. Bohater z każdą napotkaną osobą przeprowadza czasem krótszą,czasem dluższą rozmowę. Myślę,że większość z was sądzi iż te pogawędki nie mają najmniejszego sensu,a jednak…Próżny mówi o ludzich,którzy koncentrują się tylko na swojej osobie,zaś latarnik o ludziach pracowitych. Każda z ich prac prowadzi do niczego,możnaby powiedzieć,iż są to prace niepotrzebne. Jak już wspomniałam na początku-książka ma głęboki przekaz,którego nie zrozumiałam czytając ją po raz pierwszy. „Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu…”-te oto słowa padają dość często w utworze. Opisują one życie neutralnego człowieka,często oceniamy kogoś nie zwracając uwagi na najważniejsze,czyli to co posiada on w środku. Wracając do książki Mały Książe pomimo bardzo młodego wieku jest bardzo mądry i uczy się bardo szybko,uważnie słucha tego co mówi się do niego oraz potrafi wykorzystać to w swoim życiu.Drugim przekazem jest zwrócenie uwagi na to jak człowiek wraz z upływem czasu zmienia się,zmieniaswoje poglądy,zmienia się jego wyobraźnia. Idealnym dowodem na to, jest obrazek na którym Mały Książe widział to co żeczywiście było tam narysowane-węża,który połknął słonia. Zaś dorośli widzieli tam jedynie kapelusz.
  Czytając tę książkę zrozumiałam rzeczy,które do tej por byłyy dla mnie niejasne.Przygody małego bohatera były dość trudne,ponieważ osoby które napotykał były pozbawione rozumu,ich głowy zajmowały tylko ich prace. Jest to książka odpowiednia zarówno dla najmłodszych jak i najstarszych. W utworze zawartych jest także wiele cytatów,które mogłyby stać się „życiowym motto” dla niektórych osób.

 16. ~Marta Pluta pisze:

  Książka pt.: „Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupery’ego francuskiego pisarza i pilota jest inna niż większość bajek, widać to już na pierwszych stronach gdzie autor dedykuje swoje dzieło dziecku jakim kiedyś był jego przyjaciel.
  Akcja rozgrywa się na afrykańskiej pustyni, gdzie z powodu awarii zatrzymuje się pilot, a zarazem narrator opowiadania. Spotyka tam chłopca, który przybył z małej planety B-612 na której pozostawił różę. Przedtem odwiedził planetę króla, próżnego, pijaka, latarnika, bankiera oraz Geografa. Wszystkich z nich prócz latarnika uznał za ludzi śmiesznych. Na Ziemi spotkał lisa, który pokazał mu wartości przyjaźni, a potem nimi zostali.
  Bohaterowie, których odwiedzał mały książę na małych planetach z wyjątkiem latarnika budziły u odbiorcy raczej negatywne emocje. Na plus tej książki uznaję to, że jest napisana językiem barwnym i współczesnym, więc szybko się ją czyta oraz to, że autor nie zabierał się za opisywanie niepotrzebnych wydarzeń. Opowieść ta nie była szczególnie wciągająca, ale krótka i przyjemnie ją się czytało. Polecam zarówno tym młodszym jak i starszym.

 17. ~Jakub Sobko 1B pisze:

  Książkę pod tytułem „Mały Książę” napisał w 1943 roku francuski pilot i pisarz, Antoine de Saint-Exupéry, a przełożył ją Jan Szwykowski. Opowiada ona o tytułowym księciu, który opuścił swoją planetę B-612 (pozostawiając przy tym na niej różę, która była praktycznie bezbronna, jako że do obrony miała tylko cztery kolce) i zaczął podróżować po innych ciałach niebieskich. Początek i epilog jednakże dzieją się na Ziemi i opowiadają o spotkaniu Małego Księcia z autorem książki, który rozbił się na Saharze.
  Baśń ta pod przykrywką książki dla dzieci okazuje prawdy życiowe jak i wyśmiewa materialistyczny styl życia, twierdząc iż ważniejsze od dóbr materialnych i władzy są miłość i przyjaźń.
  Tematyka książki była ciekawa, zaś styl i język choć w większości przystępny, tak pod koniec książki miałem lekkie trudności ze zrozumieniem co się dzieje.
  Nie mogłem również się utożsamić z tytułowym bohaterem powieści. Tępo akcji jest szybkie i przez cały czas coś się dzieje.
  Ogólnie polecam tę książkę, szczególnie, że nie jest długa i można ją przeczytać jednym tchem, jest ona zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

 18. ~Kajetan Szymula pisze:

  „Mały Książę” to powieść filozoficzna napisana w 1943 r. przez francuskiego pisarza i poetę Antoine de Saint-Exupéry’ego.
  Prawdopodobnie zamiar napisania książki narodził się kiedy autor przebywał w szpitalu w Los Angeles.
  Autor dedykuje tę książkę dorosłemu, mimo że jest napisana ona również dla dzieci.
  Narrator w tekście obśmiewa trochę dorosłych za zamiłowanie do liczb.
  Książka opowiada o małym chłopcu – Małym Księciu – pochodzącym z planety B-612.
  Narrator dedykuje ją jemu (swojemu przyjacielowi), aby go nie zapomnieć.
  Chłopiec mieszkał na małej planecie, z Różą, która była zarozumiała, i opuścił ją,
  wyruszając w poszukiwaniu nowej przyjaźni.
  W drodze spotyka wielu dorosłych, dla których liczą się tylko dobra materialne i uznaje ich za śmiesznych.
  Jego podejście do wszystkich zmienia się kiedy dociera na Ziemię.
  Poznaje tam Narratora, Lisa oraz inne róże i odkrywa jak ważna jest dla niego jego własna Róża,
  więc po roku wraca na swoją planetę.
  Akcja dzieje się w dość wolnym tempie, ale treść nie jest zbyt łatwa,
  więc niektóre zdania trzeba czytać parę razy. Nakłania ona do myślenia.
  Uważam, że warto było ją przeczytać.

 19. ~Daniela Sobolewska pisze:

  Książka pt. ”Mały Książe” francuskiego autora, Antoine’a de Saint-Exupery’ego jest najwybitniejszym jego dziełem dodatkowo sam tę książkę ilustrował. Autor napisał tę książkę z dedykacją dla swojego dorosłego przyjaciela Leona Werth. Książka ta głównie jest o przyjaźni oraz występują motywy o miłości.
  Głównym bohaterem jest mały Książę, który wyrusza w podroż, w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Wędruje on po przeróżnych planetach spotykając przeróżne postaci. Akcja dokładnie rozpoczęła się od awaryjnego lądowania pilota na Saharze. Pilot, gdy naprawiał samolot spotkał tam przybysza z asteroidy B-612,którym jest Mały Książę. Po jakimś czasie bardzo się zaprzyjaźniają i ciężko będzie ich rozłączyć. Bardzo podoba mi się ta książka, ponieważ dwoje rożnych osób dokładniej dziecko i dorosły przypadkowo się spotyka i potrafią się tak zaprzyjaźnić. W taki sposób można stwierdzić jak spostrzegają świat dorośli, a jak dzieci. Książka ta jest napisana tak samo dla dzieci jak i dla dorosłych. Bardzo polecam tę książkę jest warta uwagi oraz przeczytania.

 20. ~Paweł Jasiński pisze:

  Autorem powieści „Mały Książe” jest francuski pisarz Antoine de Saint-Exupery. Opowiada ona o małym chlopcu, który szuka prawdziwego przyjaciela i przez to wyrusza ze swojej planety (B-612) na inną. Na Saharze spotyka pewnego pilota, który rozbił się samolotem. Nawiązał z nim przyjaźń, dużo ze sobą rozmawiali, rysowali i spędzali wolny czas. Przez całe życie na swojej planecie wyrywał baobaby i podziwiał zachód słońca który pojawiał sie wielokrotnie, aż do momentu gdy poznał różę w której się zauroczył. Jednak ona tego nie odwzajemniła i czuł sie osamotniony. Dlatego wyruszył w podróż, by wreszcie znaleźć przyjaciela. Na swojej drodze spotkał np. Pijaka, który symbolizował uzależnienie, lub chociażby biznesmena który był materialistą. Jednak to na Ziemi nauczył się najwięcej i spotkał upragnionego przyjaciela, którym był pilot. Spotkał też lisa, który poprosil go o to by go oswoił, nauczył sie też wiele od pilota, który jest też bezpośrednim narratorem tej powieśći. Ta lektura spodobała mi się, bo poruszała temat o przyjaźni, pokazywała ona, że ważniejsze od pieniędzy jest to by mieć przyjaciela, spodobał mi się tez pewnien cytat: ,,Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś.” Oceniam ją na mocne 7/10.

 21. ~Aleksander Breitner pisze:

  Mały Książę to główny bohater z książki pod tytułem ,,Mały Książę” autorstwa Antoine de Saint-Exupery.Francuski autor był również pilotem.Została ona napisana w 1941 roku w czasie Drugiej Wojny Światowej.
  Napisał również utwór pod tytułem ,,Nocny lot”. Na wstępie autor dedykuje książkę swemu dorosłemu przyjacielowi z Francji, tłumacząc dzieciom dlaczego.
  Wszystko się zaczynało na Saharze, gdzie Narrator musiał awaryjnie lądować.
  Potem spotkał chłopca z planety B-612, Małego Księcia .
  Mały Książę wyruszał w podróż, aby się zaprzyjaźnić z innymi ludźmi, a swoją Różę pozostawił na planecie B-612.W drodze spotykał ludzi, którzy cenią tylko to co można policzyć.
  Byli to Król, Próżny, Pijak, Biznesmen, Latarnik i Geograf.
  Potem spadł na ziemię i zobaczył mnóstwo róż oraz Lisa.Uświadomił sobie wtedy, jak ważna jest dla niego przyjaźń z lisem i Różą.
  Powrócił szczęśliwy do domu.

  Moim zdaniem książka pokazuje, że mniej ważne jest ile coś kosztuje, tylko
  jak wygląda oraz że przyjaźń jest z jedną z najważniejszych rzeczy na świecie.
  Książka zmusza czytelnika do myślenia i pokazuje człowieka lepszego i bardziej wrażliwego niż współczesne otoczenie.
  Ta książka bardzo mi się spodobała i chętnie polecam ją innym kolegom!

 22. ~Maciej Zakrzewski pisze:

  Książka pod tytułem „Mały Książę ” jest napisana przez Antoine de Saint-Exuper‘ego ,francuskiego pisarza i pilota. Przypuszcza się, że okoliczności powstania powieści był pobyt pisarza w 1941 w szpitalu w Los Angeles.
  Książka opowiada o losach bohatera, który poszukuje prawdziwej przyjaźni ale później przekonuje się że jego prawdziwą przyjaźnią jest róża. Pilot, który jest jednocześnie narratorem utworu opowiada o
  swoich przeżyciach po rozbiciu się na Saharze. Główny bohater „Mały Książe” mówił jemu o swoich
  przygodach, które mu się przydarzyły w czasie jego podróży i o tym jak postrzega świat dorosłych, których często nie rozumie.
  Książka ma tematykę młodzieżową, ale dedykowana jest również dla dorosłych, ponieważ jak pisze autor w swojej książce „wszyscy kiedyś byli dziećmi, ale nie wszyscy o tym pamiętają”
  Utwór ten jest przystępny, czyta się go szybko i powieść wciąga.
  Po przeczytaniu tej książki sądzę ,że jest warta polecenia dla każdego kto wierzy w siłę prawdziwej przyjaźni.

  !POLECAM!

 23. ~Nikola Borowska pisze:

  Książka pod tytułem „Mały książę” została napisana przez francuskiego pisarza Antoine De Saint-Exupery. Jest ona zadedykowana jego przyjacielowi Leonowi Werth’owi. Jest to książką o małym księciu z planety B-612 który podróżuję na inne planety. Na swojej planecie ma 3 wulkany oraz różę, którą pielęgnuje. Na pustyni Saharze poznaje pilota z którym się zaprzyjaźnia i pilot wchodzi w rolę narratora. Mały Książę odwiedza planety na których spotyka: Króla, Pijaka, Próżniaka, Biznesmena, Latarnika oraz Geografa. Z każdym z nich prowadzi rozmowy z których można wywnioskować iż pieniądze, władza i dobra materialne są najważniejsze lecz nie tylko to liczy się w życiu. Według mnie tę książkę czyta się szybko, jest ona bardzo ciekawa oraz warta polecenia, najbardziej podobało mi się w niej, że autor zwraca uwagę że ważniejszymi wartościami są przyjaźń oraz miłość. Bardzo polecam tę książkę ponieważ jest warta
  przeczytania.

 24. Oskar Myrcha pisze:

  Książka ,, Mały Książę ” została napisana przez znanego na całym świecie pisarza Antoine De Saint-Exupery, jest on również świetnym pilotem. Pisarz ten próbował pokazać nam w jaki sposób dorośli patrzą na życie, i w sumie mu się to udało. Mały Książę żyje na planecie B_612, znajdują się tam dwa wulkany
  - jeden czynny.
  - drugi nieczynny.
  Znajduje się tam również róża ,, dziewczyna ” małego księcia. Mały Książę nie znosi baobabów, a jest kilka na jego planecie.
  Narrator spotkał małego księcia na pustyni, po tym jak rozbił się samolotem. Mały Książę dużo mu opowiadał o swoich przygodach ale najciekawszymi były te o tym jak wyruszył na inne planety.
  Mały Książę odwiedził w sumie pięć planet, spotkał na nich
  - Króla
  - Pijaka
  - Próżniaka
  - Biznesmena
  I na ostatniej planecie był absurdalny latarnia.
  Książkę bardzo dobrze się czyta, dużo uczy, bardzo chętnie zachęcam do przeczytania, książka jest warta uwagi.

 25. ~Klaudia Łapińska pisze:

  Recenzja książki pt. „Mały Książę” autorstwa Antoine De Saint-Exupery’ego.
  Antoine De Saint-Exupery był Francuzem. Książka została wydana w 1943r. .
  Została ona przetłumaczona na ponad 270 języków,
  sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury.
  „Mały Książę” jest to bardzo pouczająca baśń, która mówi nam o małym chłopcu,który poszukuje prawdziwej przyjaźni. Po drodze spotyka on wielu ludzi, którzy pomagają mu zrozumieć, co tak naprawdę znaczy przyjaźń, jednak żaden z nich nie był najlepszym tego przykładem. Każda z postaci symbolizuje pewne postawy, sposoby widzenia świata. Moim zdaniem ta książka jest warta przeczytania,bardzo ją polecam, bo uczy co to jest prawdziwa przyjaźń i miłość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>